október 2024

Výlet dôchodcov 2024

K augustu v našej obci už tradične patrí organizovanie výletu pre našich skôr narodených. Tento rok sme za cieľ našej cesty vybrali Bardejov a Bardejovské kúpele. Záujem o spoločne strávený čas bol ako každoročne veľký. Tento rok sa výletu zúčastnilo 39 dôchodcov a štyria predstavitelia samosprávy.

Počasie nám prialo už od rána a tak cesta ubiehala rýchlo. Prvou zastávkou boli Bardejovské kúpele na ktorých okraji stojí Múzeum ľudovej architektúry – najstarší skanzen na Slovensku. Prvá expozícia v prírode bola pre verejnosť otvorená v roku 1965. Tento skanzen predstavuje pohľad do histórie tradičnej dediny z 19. a prvej polovice 20. storočia.

Po prechádzke areálom kúpeľov, vychutnaní si osviežujúcej zmrzliny a príjemných tónov miestneho orchestra sme sa presunuli do priestorov Reštaurácie Stodola na chutný obed a kávičku.

Naše ďalšie kroky viedli do centra mesta Bardejov. Pred teplom sme sa na chvíľu schladili a oddýchli si v tichu Baziliky svätého Egídia. Počiatky tohto gotického chrámu siahajú do 13. storočia. V súčasnosti je chrám jednou z najcharakteristickejších dominánt starodávneho Bardejova, ktorá je od roku 1970 národnou kultúrnou pamiatkou.

V poobedňajších hodinách sme mali možnosť obdivovať na Bardejovskom jarmoku remeselníkov s ukážkami vlastnej výroby, pochutnať si na tradičných jarmočných špecialitách, alebo si len tak posedieť a vychutnať si pestrý kultúrny program, ktorý sa odohrával ha hlavnom pódiu radničného námestia.

Veríme, že všetci účastníci výletu majú len príjemné zážitky a už teraz sa tešíme na ten budúcoročný.

Ing. Ľubica Gurčiková